TALLINNA MEISTRIVŐISTLUSED 2011

Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: pühapäev, 28. August 2011 15:08:26 EEST


Division: LASER 4.7 (5 boats) (top)

Pos Sail Skipper Club Date of birth 1 2 3 4 5 6 Total
Points
Pos
1 EST 180326 Jan-Erik Luik ROPK 8.02.1997 1 1 2 [3] 2 2 8,00 1
2 EST 180330 Anna Maria Sepp ROPK 02.02.1996 2 3 1 1 3 [4] 10,00 2
3 EST 173862 Arthur Kooser ROPK 26.03.1997 4 4 [5] 2 1 1 12,00 3
4 EST 189359 Martin Aruja ROPK 11.03.1997 3 2 3 [4] 4 3 15,00 4
5 EST 173876 Karl Sőmerik TYK 23.07.1997 [5] 5 4 5 5 5 24,00 5

Notes

(1)Scoring System is ISAF Low Point 2009-2012
(2)Finishes in [brackets] denote throwouts

Subdivision: Laser 4.7 Tallinn (3 boats) (top)

Pos Sail Skipper Club Date of birth 1 2 3 4 5 6 Total
Points
Pos
1 EST 180326 Jan-Erik Luik ROPK 8.02.1997 1 1 2 [3] 2 2 8,00 1
2 EST 189359 Martin Aruja ROPK 11.03.1997 3 2 3 [4] 4 3 15,00 2
3 EST 173876 Karl Sőmerik TYK 23.07.1997 [5] 5 4 5 5 5 24,00 3

Notes

(1)Scoring System is ISAF Low Point 2009-2012
(2)Finishes in [brackets] denote throwouts

Division: Laser Radial (11 boats) (top)

Pos Sail Skipper Club Date of birth 1 2 3 4 5 6 Total
Points
Pos
1 EST 173873 Argo Vooremaa KJK 27.04.1985 1 1 1 [2] 1 1 5,00 1
2 EST 180330 Patrick Abner ROPK 12.07.1984 3 2 2 1 2 [12/DNF] 10,00 2
3 EST 196342 Anne-Mari Luik ROPK 11.02.1990 2 [7] 3 3 3 4 15,00 3
4 EST 181408 Mihkel Väli ROPK 12.02.1994 [8] 3 4 4 7 2 20,00 4
5 EST 159604 Karl-Rihard Penu KJK 28.11.1995 [12/DNF] 6 5 5 5 3 24,00 5
6 EST 198226 Kristian Raus ROPK 16.02.1996 6 5 [8] 6 6 8 31,00 6
7 EST 180326 Tőnis Luik ROPK 17.01.1995 4 [10] 10 8 4 6 32,00 7
8 EST 177940 Sten-Mark Bahmann ROPK 28.03.1992 7 4 6 [12/DNC] 12/DNC 12/DNC 41,00 8
9 EST 184788 Katri Plooman TJK 05.10.1982 5 11 7 7 [12/DNF] 12/DNC 42,00 9
10 EST 166601 Andres Idnurm ROPK 13.09.1992 10 9 [11] 10 8 5 42,00 10
11 EST 180331 Ilmar Rosme TYK 03.10.1990 [9] 8 9 9 9 7 42,00 11

Notes

(1)Scoring System is ISAF Low Point 2009-2012
(2)Finishes in [brackets] denote throwouts

Subdivision: Laser Radial naised Tallinn (1 boats) (top)

Pos Sail Skipper Club Date of birth 1 2 3 4 5 6 Total
Points
Pos
1 EST 196342 Anne-Mari Luik ROPK 11.02.1990 2 [7] 3 3 3 4 15,00 1

Notes

(1)Scoring System is ISAF Low Point 2009-2012
(2)Finishes in [brackets] denote throwouts

Subdivision: Laser Radial Tallinn (5 boats) (top)

Pos Sail Skipper Club Date of birth 1 2 3 4 5 6 Total
Points
Pos
1 EST 180330 Patrick Abner ROPK 12.07.1984 3 2 2 1 2 [12/DNF] 10,00 1
2 EST 196342 Anne-Mari Luik ROPK 11.02.1990 2 [7] 3 3 3 4 15,00 2
3 EST 159604 Karl-Rihard Penu KJK 28.11.1995 [12/DNF] 6 5 5 5 3 24,00 3
4 EST 180326 Tőnis Luik ROPK 17.01.1995 4 [10] 10 8 4 6 32,00 4
5 EST 177940 Sten-Mark Bahmann ROPK 28.03.1992 7 4 6 [12/DNC] 12/DNC 12/DNC 41,00 5

Notes

(1)Scoring System is ISAF Low Point 2009-2012
(2)Finishes in [brackets] denote throwouts

Subdivision: Laser Radial naised (2 boats) (top)

Pos Sail Skipper Club Date of birth 1 2 3 4 5 6 Total
Points
Pos
1 EST 196342 Anne-Mari Luik ROPK 11.02.1990 2 [7] 3 3 3 4 15,00 1
2 EST 184788 Katri Plooman TJK 05.10.1982 5 11 7 7 [12/DNF] 12/DNC 42,00 2

Notes

(1)Scoring System is ISAF Low Point 2009-2012
(2)Finishes in [brackets] denote throwouts

Division: OPTIMIST (26 boats) (top)

Pos Sail Skipper Club Date of birth 1 2 3 4 5 6 Total
Points
Pos
1 EST 180 Mikael Ristmets ROPK 22.05.1999 3 3 3 [4] 1 4 14,00 1
2 EST 173 Karl Poll ROPK 22.11.1996 1 1 4 [10] 7 2 15,00 2
3 LAT 55 Helena Rause Auda 23.02.1997 [6] 4 5 1 4 1 15,00 3
4 LAT 68 Herberts Miezitis Auda 08.07.1998 2 [14] 1 3 2 8 16,00 4
5 EST 156 Ardi Bogdanov TYK 14.11.2000 4 6 [7] 2 6 3 21,00 5
6 LAT 1777 Dâgs Ambots Auda 01.12.1998 8 11 2 6 8 [17] 35,00 6
7 EST 144 Evo Annus ROPK 16.10.2001 [13] 2 12 8 10 5 37,00 7
8 EST 143 Jakob Haud ROPK 08.12.2000 5 9 11 [12] 9 12 46,00 8
9 EST 171 Kelly Kase ROPK 21.06.1999 10 [18] 17 5 5 11 48,00 9
10 EST 177 Hendrik Tammik ROPK 28.03.2001 7 8 16 [27/OCS] 13 7 51,00 10
11 EST 181 Julius Tarand ROPK 15.07.1998 9 7 15 [17] 15 6 52,00 11
12 LAT 53 Edvards Stipnieks Auda 13.09.1999 12 16 10 7 [22] 15 60,00 12
13 EST 142 Marcus Univer ROPK 2.09.2000 18 15 6 19 3 [27/DNF] 61,00 13
14 EST 159 Ruben Lugtmeijer ROPK 17.01.2001 17 5 8 14 [21] 19 63,00 14
15 EST 157 Mari-Ann Raud TYK 22.03.1999 11 17 [18] 16 12 9 65,00 15
16 EST 29 Erik Iida ROPK 12.03.2001 14 10 12,5/RDG [21] 16 13 65,50 16
17 LAT 67 Filips Zarţeckis Auda 17.02.2001 [22] 13 9 11 19 18 70,00 17
18 EST 158 Johanna Poksi TYK 17.08.1999 [23] 19 20 9 14 10 72,00 18
19 EST 35 Ingmar Alvar Olmaru KJK PSK 21.02.2001 15 12 13 13 [27/DNF] 27/DNF 80,00 19
20 EST 174 Jarl Patrick Paide KJK PSK 22.03.2001 16 [23] 19 20 17 14 86,00 20
21 EST 189 Henri August Silluta KJK PSK 19.09.2001 19 20 14 18 18 [27/DNS] 89,00 21
22 EST 82 Hans-Kristjan Torim ROPK 04.06.1998 21 21 [23] 23 23 16 104,00 22
23 EST 13 Markus Haagma KJK PSK 04.02.2001 20 22 21 22 20 [27/DNF] 105,00 23
24 EST 179 Kaarel Paal KJK PSK 05.09.2001 [27/DNF] 27/DNC 27/DNC 15 11 27/DNC 107,00 24
25 EST 39 Markus Kruus TYK 13.11.1998 24 [27/RAF] 22 25 24 27/DNC 122,00 25
26 EST 182 Mihkel Paal KJK PSK 05.09.2001 [27/DNF] 27/DNC 27/DNC 24 27/DNF 27/DNS 132,00 26

Notes

(1)Scoring System is ISAF Low Point 2009-2012
(2)Finishes in [brackets] denote throwouts

Subdivision: Optimist tüdrukud Tallinn (2 boats) (top)

Pos Sail Skipper Club Date of birth 1 2 3 4 5 6 Total
Points
Pos
1 EST 171 Kelly Kase ROPK 21.06.1999 10 [18] 17 5 5 11 48,00 1
2 EST 157 Mari-Ann Raud TYK 22.03.1999 11 17 [18] 16 12 9 65,00 2

Notes

(1)Scoring System is ISAF Low Point 2009-2012
(2)Finishes in [brackets] denote throwouts

Subdivision: Optimist Tallinn (10 boats) (top)

Pos Sail Skipper Club Date of birth 1 2 3 4 5 6 Total
Points
Pos
1 EST 173 Karl Poll ROPK 22.11.1996 1 1 4 [10] 7 2 15,00 1
2 EST 171 Kelly Kase ROPK 21.06.1999 10 [18] 17 5 5 11 48,00 2
3 EST 177 Hendrik Tammik ROPK 28.03.2001 7 8 16 [27/OCS] 13 7 51,00 3
4 EST 181 Julius Tarand ROPK 15.07.1998 9 7 15 [17] 15 6 52,00 4
5 EST 142 Marcus Univer ROPK 2.09.2000 18 15 6 19 3 [27/DNF] 61,00 5
6 EST 159 Ruben Lugtmeijer ROPK 17.01.2001 17 5 8 14 [21] 19 63,00 6
7 EST 157 Mari-Ann Raud TYK 22.03.1999 11 17 [18] 16 12 9 65,00 7
8 EST 29 Erik Iida ROPK 12.03.2001 14 10 12,5/RDG [21] 16 13 65,50 8
9 EST 35 Ingmar Alvar Olmaru KJK PSK 21.02.2001 15 12 13 13 [27/DNF] 27/DNF 80,00 9
10 EST 174 Jarl Patrick Paide KJK PSK 22.03.2001 16 [23] 19 20 17 14 86,00 10

Notes

(1)Scoring System is ISAF Low Point 2009-2012
(2)Finishes in [brackets] denote throwouts

Subdivision: Optimist tüdrukud (4 boats) (top)

Pos Sail Skipper Club Date of birth 1 2 3 4 5 6 Total
Points
Pos
1 LAT 55 Helena Rause Auda 23.02.1997 [6] 4 5 1 4 1 15,00 1
2 EST 171 Kelly Kase ROPK 21.06.1999 10 [18] 17 5 5 11 48,00 2
3 EST 157 Mari-Ann Raud TYK 22.03.1999 11 17 [18] 16 12 9 65,00 3
4 EST 158 Johanna Poksi TYK 17.08.1999 [23] 19 20 9 14 10 72,00 4

Notes

(1)Scoring System is ISAF Low Point 2009-2012
(2)Finishes in [brackets] denote throwouts

Information is provisional and subject to modification

Principal Race Officer: Andres Talts
Jury Chair: Tőnu Toomara


Version 5.6.03: Regatta scoring by JavaScore, an Open Source project available at http://www.gromurph.org/javascore